BIZNES Z WARTOŚCIAMI 27.04.2017

BIZNES Z WARTOŚCIAMI 27.04.2017

Fundacja „Edukacja z Wartościami” przy współudziale Pana Jarosława Gowina, wicepremiera i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego organizuje czwartą konferencję w ramach cyklu Konferencji z Wartościami Konferencja odbędzie się 27.04.2017 r. (tj. czwartek) w Sejmie RP
(Sala Kolumnowa) w godzinach 12:00-16:00
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia 


ZAPRASZAMY DO ZAPISÓW DO NEWSLETTERA FUNDACJI – BĘDZIEMY INFORMOWAĆ O KOLEJNYCH KONFERENCJACH W SEJMIE RP. NA JESIENI PLANUJEMY ZORGANIZOWAĆ KONFERENCJĘ DOT. PRAWA I SĄDOWNICTWA.

CZY ETYKA W BIZNESIE JEST TEORIĄ CZY PRAKTYKĄ?

Do udziału  w spotkaniu zostały zaproszone osoby zasłużone dla polskiego biznesu i polskiej gospodarki. Są to przedsiębiorcy realnie wpływający na naszą rzeczywistość.

Podczas konferencji opowiedzą, jakie zasady i wartości są dla nich najważniejsze, jakie są najmniej ważne.

Usłyszymy studium przypadków – jak powstawały duże polskie biznesy, na jakich wartościach opierali się ich założyciele, jakie były przed nimi wyzwania…
Dowiemy się, jak działają na co dzień polskie firmy, jak rośnie skala odpowiedzialności, cierpliwości, ryzyka biznesowego na jego różnych etapach.

Spytamy o praktykę działań etycznych i społeczną odpowiedzialność biznesu.

Wierzymy, że to będzie bardzo inspirujące, wyjątkowe spotkanie.

PROGRAM KONFERENCJI

I PANEL DYSKUSYJNY

II PANEL DYSKUSYJNY

TRANSMISJA ONLINE KONFERENCJI

ZAPRASZAMY  do śledzenia konferencji przez transmisję sejmową itv.

Tu znajdzie się link do sejmowej transmisji: LINK

Patroni Medialni

Partnerzy Konferencji

Firma Thomas – doradztwo podatkowe, księgowe, coaching biznesowy itp.

Casa Italia – wspaniałe włoskie przysmaki będą serwowane podczas przerwy networkingowej

Dziękujemy firmie Gooday Pablo Montano za nagranie kolejnej konferencji z Wartościami!

JAK DZIAŁAMY W FUNDACJI EDUKACJA Z WARTOŚCIAMI?

2 lata temu – 9 czerwca 2015 r. udało się stworzyć wyjątkowe miejsce – dzięki pomocy wielu darczyńców – kupiliśmy budynek, w którym powstały

CHRZEŚCIJAŃSKIE PLACÓWKI – ŻŁOBEK, PRZEDSZKOLE, SZKOŁA PODSTAWOWA, GIMNAZJUM

Podczas przerwy odpowiemy na Państwa pytania dotyczące edukacji  metodą M. Montessori w Centrum Edukacji DANIEL

Raperzy RYMCERZE  od 2013 roku działają dla młodzieży  – jeżdżą do szkół z przekazem Żyj z Wartościami!
Podczas przerwy Bęsiu i Dj Yonas – opowiedzą o projekcie.
Można zaprosić ich do szkół swoich nastolatków.
STRONA PROJEKTU: www.NieZmarnujSwojegoZycia.pl

FUNDUSZ MOMENTUM

Jak szerzyć dobro i wpływać na rzeczywistość?
O Funduszu Momentum podczas konferencji opowiedzą Jacek Weigl i Robert Plesko.
Więcej informacji: ezw.edu.pl/MOMENTUM

FOTORELACJA

Relacja z Konferencji Biznes z Wartościami. Etyka a Praktyka

Milionerzy o etyce w biznesie w Sejmie RP

Już po raz czwarty Fundacja „Edukacja z Wartościami” zorganizowała wydarzenie w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. Konferencja “Biznes z wartościami. Etyka a praktyka” miała miejsce 27 kwietnia 2017r. i została objęta patronatem przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Jarosława Gowina.

 

Jacek Weigl i Paulina Trzcińska z Fundacji „Edukacja z Wartościami” powitali w Sali Kolumnowej prawie 300 gości, którzy chcieli dowiedzieć się czy wartości w biznesie są koniecznością czy miłym dodatkiem.

– To te wartości, które mamy głęboko w sercach, decydują o tym jakie decyzje podejmujemy nie tylko w życiu prywatnym, ale także w biznesie – tymi słowami rozpoczął konferencję Michał Wypij, doradca w Gabinecie Politycznym Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Część merytoryczną spotkania dotyczący etyki jako filozofii moralności otworzył Zbigniew Jakubas, właściciel 16 firm; pięciu notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, zatrudniający około 12 000 ludzi.

– Etyka bez duchowości jest jak wydmuszka, której nie da się wcielić w życie – cytował dr hab. Piotra Aszyka SJ – kontynuował – etyka jest jedna, a  tylko pokusy bywają różne. W biznesie pokusy są większe, bo tam są pieniądze.

Jako podstawowe wartości etyczne Jakubas wymienił: uczciwość, sumienność, prawdomówność, lojalność, sprawiedliwość, przestrzeganie prawa przez płacenie podatków w kraju, w którym robi się biznes i szanowania drugiego człowieka. Zwrócił uwagę na to, że koncentrowanie się na maksymalizacji zysku w biznesie powoduje zanikanie szacunku dla człowieka. Swoje słowa poparł przykładami z Ghany, Bangladeszu, Ameryki, a także wieloma przykładami z polskiego podwórka takimi jak afera Amber Gold, upadek SKOK Wołomin czy KFI Colloseum.

W odniesieniu do etyki współpracy Jakubas  powiedział – Jeśli kogoś zatrudniacie szukajcie trzech zalet: uczciwości, inteligencji i energii. Jeśli zabranie tej pierwszej, czyli uczciwości, dwie pozostałe mogą was zabić – cytował za Warrenem Buffettem. Odwołał się do przykładu o fałszowaniu uchwał rady nadzorczej w firmie Optimus SA w 2006 r. Mówił o uchybieniach polskiego wymiaru sprawiedliwości, o za długich procesach podejmowania decyzji, o nieadekwatnych wyrokach itp.

Jakubas odniósł się do kwestii podatków: – Jeśli zarabiasz 300 tys. zł, to dodatkowe 10 tys. podatku więcej nie zrobi dużej różnicy. Natomiast, jeśli zarabiasz 1200 zł, to 200-300 zł do pensji to wielka kwota – poddał pod dyskusję.
Swoją prezentację zakończył – to jest smutne podsumowanie; myślę, że etyka jest zanikającą wartością w obecnych czasach, jednak zachęcam do etycznego postępowania. Mój ojciec mówił: Pamiętaj synu, że dobro zawsze wraca – i dodał – Starajmy się prowadzić biznes w sposób etyczny, bo zawsze się to opłaca, ale zwracajmy też uwagę na duchowość, a także na czas spędzany z najbliższymi z rodziną i z dziećmi. Dopóki wystarczy mi sił będę starał się postępować etycznie.

 

Na jakich wartościach powstawały duże biznesy?

Po takiej dawce przykładów poprosiliśmy o podzielenie się historiami, na jakich wartościach powstawały jedne z największych biznesów w Polsce. Zaproszeni goście do pierwszego panelu: dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz (Grupa Adamed), Jakub Bierzyński (Omnicom Media), Grzegorz Hajdarowicz (Grupa Gremi), Adam Kiciński (CD Projekt SA) i Henryk Orfinger (Dr Irena Eris SA).

 

Małgorzata Adamkiewicz, dyrektor generalna Grupy Adamed S.A. powiedziała, że Adamed jako firma kapitału polskiego, na samym początku był biznesem rodzinnym. Powstał w odpowiedzi na potrzeby pacjentów i zajął się produkcją leku wtedy niedostępnego na polskim rynku.
– Jednym z inspiratorów dla mnie jest Steve Jobs, który był niesamowitym pasjonatem… jednak pokonała go choroba nowotworowa, rak trzuski. To jest pewna odpowiedzialność, wpisana w DNA firmy farmaceutycznej; my chcemy być odpowiedzialni za pacjentów, za współpracowników. Wierze, że pieniądze zarobione trzeba reinwestować.  – i dodała – Za sukcesami firmy stoi pasja ludzi, którzy tę firmę tworzą.

 

Pozostali uczestnicy panelu zgodzili się, że na samym początku ich biznesów nikt nie myślał o definiowaniu wartości. Wypływały one w naturalny sposób z osób zaangażowanych w tworzenie przedsiębiorstw.

Henryk Orfinger, prezes zarządu Dr Irena Eris S.A. podzielił się swoim mottem z początku lat 80-tych – Róbmy dobre rzeczy, a pieniądze same przyjdą.

 

– Nie róbcie czegoś, na czym się nie znacie lub co nie jest Waszą pasją – potwierdzał jego słowa Jakub Bierzyński, prezes zarządu Omnicom Media Group.

 

Ważną wartością jest też dbanie o pracownika. Wszyscy z prelegentów podkreślali, że nawet gdy trzeba zwolnić część pracowników, by ratować firmę – walczyli o to, by minimalizować straty. Grzegorz Hajdarowicz podkreślił, że największą część swojego życia zawodowego poświęcił na ratowanie upadających firm i większość z nich po restrukturyzacji działa do dzisiaj i zapewnia byt wielu rodzinom. Największą wartością dla Hajdarowicza jest wolność.

 

– Wspólna filozofia, wspólne wartości sprawiają, że w sytuacjach kryzysowych nie ma konfliktów. Wszyscy wiemy jak postępować – mówił Adam Kiciński, prezes zarządu CD Projekt S.A.

Momentum – napęd na dobre działania

Po krótkiej przerwie networkingowej prelekcję wygłosili przedstawiciele Fundacji „Edukacja z Wartościami” Jacek Weigl i Robert Plesko. Przedstawili wizję Momentum – inicjatywy wspierającej dobre dzieła i inicjatywy w Polsce. Fundusz Momentum łączyłby przedsiębiorców, którzy mogą udzielić wsparcia i skupiałby się przede wszystkim na projektach edukacyjnych, sportowych i kulturalnych w całej Polsce. Jako przykład Jacek Weigl podał projekt z wartościami o charakterze profilaktycznym “Nie Zmarnuj Swojego Życia”, którego misją jest docieranie dwóch raperów do młodzieży z tym przesłaniem. Teraz Fundusz Momentum otwiera się na darczyńców. Więcej o Momentum można przeczytać na stronie:

Czym jest odpowiedzialny biznes?

W drugim panelu Krzysztof Gawrysiak – inwestor i anioł biznesu, pytał swoich gości o to, czym jest odpowiedzialny biznes. O swoich sukcesach i porażkach tym razem opowiadali: Anna Podniesińska (wiele firm rodzinnych  i z kapitałem zagranicznym m.in. Centrum Wolnocłowe Wschód-Zachód), Zbigniew Nasiłowski (Próchnik SA), Andrzej Senkowski (Polcar), Jarosław Taberski (Colian sp. z o.o.) i Kamil Wyszkowski (Global Compact Poland).

 

Anna Podniesińska, prezes i właścicielka wielu firm rodzinnych i z kapitałem zagranicznym, twórca Centrum Wolnocłowego Wschód-Zachód, zwróciła uwagę, że wartości są kluczowe dla nawiązywania partnerstw biznesowych z kontrahentami zagranicznymi.

– Jestem zachwycona filozofią biznesu Tomasza Baty. W Zlinie (Czechy) powstało miasteczko, a w nim przedszkole, szkoły, mieszkania dla pracowników, nawet teatr – mówi Podniesińska – Zachwyciło mnie to ogromne szanowanie pracownika i bardzo piękne relacje przełożony–pracownik. Podniesińska w 1995 roku otworzyła pierwszy sklep z butami Bata w Polsce. Na jego otwarcie przyszli również pracownicy, którzy byli zatrudnieni w firmie ponad 50 lat wcześniej, w okresie międzywojennym. – W biznesie zawsze prowadziła mnie intuicja i budowanie na fundamencie wartości.

 

Jarosław Taberski, członek zarządu Colian Sp. z o. o., mówił – Jesteśmy firmą, w której bardzo ważnym ogniwem jest człowiek. Przedsiębiorstwo powinno mieć zawsze na względzie dobro pracownika.

 

– Odpowiedzialność czuję tym większą, im więcej ludzi zatrudniam – dodał Andrzej Senkowski, właściciel firmy Polcar – Tworząc dział, w którym zatrudniłem wyłącznie osoby niepełnosprawne, nie wierzyłem, że coś z tego będzie. Dzisiaj widząc iskrę w ich oczach, widząc jak świetnie pracują, wiem, że oni w końcu czują się potrzebni.

 

– Wartości nie można łatwo zaszczepić w człowieku, jeśli wpierw nie zakorzeni ich w nim rodzina – mówił o etyce Zbigniew Nasiłowski, członek zarządu Próchnik S. A.

 

– 63% menedżerów w Polsce zna pojęcie etyki, pozostałe 37% nic nie wie na ten temat. – podkreślił Kamil Wyszkowski, Dyrektor Generalny Global Compact w Polsce (ONZ) – Ciemna strona biznesu nie przejmuje się etyką, nie przejmuje się prawem i podatkami. I to z taką postawą musi walczyć biznes z wartościami. Im więcej w Polsce jest etycznego biznesu tym nasz kraj jest stabilniejszy. Polska może tylko stracić na tym, że nie chwali się swoimi wartościami w prowadzeniu biznesu.

 

Odpowiedzialność, uczciwość, rzetelność, jakość, szacunek, integralność były wartościami, które pojawiały się w ciągu całej konferencji. Pozytywne przykłady na scenie pokazywały, że można w oparciu o nie budować biznesy, konkurować z zagranicznymi firmami i trwać na rynku przez wiele lat.

Wszystkie wypowiedzi mówców konferencji dostępne są na sejmowej transmisji online. Zapraszamy do oglądania.

 

Red. Paweł Tomkiel, Paulina Trzcińska

Organizacja Konferencji

Fundacja „Edukacja z Wartościami”
ul. Nowoursynowska 154A
02-797 Warszawa
mBank: 59 1140 1977 0000 3309 6000 1001