PRZEDSZKOLA DLA DZIECI Z UKRAINY

Przedszkola dla dzieci uchodźców z Ukrainy

Jako Fundacja Edukacja z Wartościami przez kilkanaście lat założyliśmy i pomogliśmy założyć 35 placówek edukacyjnych z wartościami w Polsce. W związku z sytuacją na Ukrainie i w Polsce, przy współpracy z Caritas Archidiecezji Warszawskiej otworzyliśmy 
bezpłatne przedszkola dla dzieci z Ukrainy.

Tworzenie przedszkoli

W marcu i na początku kwietnia w Warszawie otworzyliśmy pierwszych 8 przedszkoli skierowanych dla dzieci uciekających z Ukrainy! Celem jest utworzenie kilkudziesięciu placówek na terenie całej Polski. Pozwoli to stworzyć miejsca dla kilkuset dzieci i zagwarantować pracę wielu ukraińskim pedagogom. Co ważne, dzieci będą mogły uczyć się w ich ojczystym języku. W dwóch placówkach nauczamy również pierwsze klasy szkoły podstawowej.

W każdej placówce stworzyliśmy dwie grupy, do których przyjmujemy łącznie nawet 40-50 dzieci. Zapewniamy im opiekę w godzinach 8-17, dzięki czemu ich rodzice będą mogli podjąć aktywność zawodową. Chcemy aby do września zajęcia były prowadzone w ich języku ojczystym, a stopniowo będziemy nauczać dzieci angielskiego oraz polskiego.

W każdej placówce stworzyliśmy miejsca pracy dla przynajmniej 4 ukraińskich pedagogów i 2 polskich nauczających języka polskiego oraz angielskiego. Ponadto angażujemy w to dzieło wolontariuszy pochodzących z Ukrainy. Daje to wielu osobom możliwość podjęcia się konkretnego zadania i może pomóc w odzyskaniu równowagi psychicznej.

Mamy obecnie 240 dzieci, otrzymujemy dofinansowanie z gminy, z którego zatrudniamy nauczycieli z Ukrainy.

 

 
 

Pomoc materialna

Chcielibyśmy zapewnić dzieciom wyżywienie przez okres kwiecień-sierpień 2022. Po tym okresie wierzymy, że sytuacja na Ukrainie się wyjaśni, każda mama będzie miała pracę i będzie mogła częściowo lub całościowo pokrywać koszt wyżywienia dziecka.

Prosimy o rozważenie pomocy w sfinansowaniu jedzenia przez okres kwiecień-sierpień 2022r. 

Łączny koszt sfinansowania posiłków za ten okres we wszystkich obecnie powstających placówkach szacujemy na kwotę 415 800 zł. W związku z tym wszelkie wsparcie, którego możecie Państwo nam udzielić będzie wielce pomocne.