Zmarł prof. Władysław Bartoszewski, który wspierał edukację z wartościami

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci profesora Władysława Bartoszewskiego, członka honorowego Fundacji „Edukacja z Wartościami”. Były szef MSZ, żołnierz Armii Krajowej, więzień Auschwitz i działacz opozycji w czasach PRL zmarł w wielu 93 lat, w piątek wieczorem (24.04.2015r.) w Warszawie.

Bartoszewski wspierał edukację mądrą, opartą na wartościach, kształtującą świadomych i odpowiedzialnych Polaków, którzy znają swoją przeszłość. Mawiał: warto być przyzwoitym. Działając na rzecz tej idei kontynuujemy wskazówki dane nam od tak wielkiego Polaka. – Jacek Weigl, prezes Fundacji „Edukacja z Wartościami”.

Żegnamy go ze smutkiem, wspominając jego słowa:

– Każde pokolenie, naród i kraj potrzebuje wartości dotyczących godności życia, wolności oraz tolerancji – mówił Władysław Bartoszewski.

– Wydaje mi się, że istnieją pewne wartości ponadczasowe, które wywodzą się z przykazań danych Mojżeszowi, i które wywodzą się z tego, co jest sformułowane potem jako chrześcijańskie „Dziesięć przykazań”, ale to są te wartości dotyczące godności i życia człowieka, wolności człowieka, poszanowania człowieka, tolerancji wobec człowieka. To jest potrzebne w każdej generacji, każdego narodu, każdego wyznania, w każdym kraju świata, czy o tym wie, czy o tym nie wie – podkreślił Bartoszewski, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, podczas wojny członek Rady Pomocy Żydom „Żegota”.

Odejście od tych wartości może się skończyć tragicznie. Dlatego – jak podkreślał Bartoszewski – ważna jest nieustająca tendencja, żeby „zachować godność, poczucie godności i wartości takich, jak tolerancja, i jak zdolność do przyjaźni, zdolność do ofiary – poza i ponad podziałami etnicznymi, wyznaniowymi, szczegółowymi”.

Cytat pochodzi z artykułu „Rzeczpospolitej” z dn. 19.04.2015r.  Czytaj całość: http://www.rp.pl/artykul/1194834.html

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin